Pretentii pentru incasarea datorii

4 iunie 2019 57

Buna ziua! In august 2017, m-am transferat de la o institutie de stat la alta institutie, am primit un certificat precum nu am datorii la ei. Acum in luna iunie 2019 am primit o scrisoare (Pretenţii pentru încăsarea datorii) de la institutia anterioara unde indica ca in anul 2018 au fost facute inspectii financiare care au descoperit că la "concedierea mea fost recalculat ajutorul material primit anterior proporţional perioadei de activitate în funcţie cu anul gestionat". Întrebarea mea este daca trebuie să întorc banii aceştia dacă departamentul lor contabil nu a fost atent? Dacă trebuie să întorc banii, e posibil să-i întorc în rate? Mulţumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În cazul în care se stabilește că v-au fost transferațimai mulți bani atunci veți fi nevoită să-i întoarceți însă aspectul de întoarcere urmeaaza să-l negociați cu instituția respectivă.

4 iunie 2019