Pretentiile vecinului privind abaterea gardului pe terenul sau

21 iunie 2024 6

Buna ziua. Noul proprietar al terenului cu destinatie pentru constructie, care imi este vecin, inainteza pretentii precum ca gardul e situat cu 20 cm in adancul terenului sau. Gardul a fost construit de mine 6 ani in urma, pe chaltuiala mea. La stabilirea hotarelor au participat fostii proprietari, care si-au dat acordul pentru masurarile efectuate.
Intebare:
1. In cazul descris nu se aplica termenul de prescriptie?
2. Proprietarul anterior al terenului vecin duce raspundere pentru actiunile sale anterioare (acceptarea hotarelor si constructia gardului).
Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna dl. Ghenadie, termenul de prescripție e prevăzut de Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
... mai detaliat (2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.
Referitor la a doua întrebare, nu este clar ce a întreprins vecinul față de DVS, dacă a fost ceva violent, DVS sunteți în drept să vă adresați cu o cerere la Inspectoratul de poliție din raionul unde locuiți.

21 iunie 2024

Buna ziua va multumesc pentru reciptivitate si raspuns ,dar vreau sa concretizezi.
Proprietarul este nou,gardul e construit cu 6 ani in urma fiind atunci alt proprietar care nu avea pretentii.
Acest nou proprietar poate sa ridice aceaste pretentii fata de mine,sa ma atace in judecata ?,
Sa inteleg proprietarul vechi nu poate(a expirat... mai detaliat terminul),
mersi.

22 iunie 2024
  • Jurisconsult

Ghenadi, litigiul se duce din momentul când a fost construit gardul, da proprietarul nou n-a știut de așa ceva, dar instanța o să fie nevoită să ee îbn considerați argumentele invocate de tine, chestiunele aceste se controlează ce Codul civil al R. Moldova, acuma nu pot să te orientezi ce... mai detaliat și cum, din lipsa de timp. O să poți apela oficial la un ” avocat ” de al nostru și el o să te încarce de bani. Eu te rog frumos nu te grăbi să te leși de bani, ei cum vin așa și se duc-ușor. Eu îți propun, ca avocatul să-ți prezinte cererea de chemare în judecată ( așa se numește documentul întocmit de avocat ), poți să ne-o pui mie pe viberul meu de pe telefonul de contact +37368669950, eu voi citi și ți-o spune, dacă o să aibă un rost, avocatul poți să-l amagești că te voi achita, deseori ei acceptă așa ceva, principalul nu te da la provocație avocatului, ei au metode ” deștepte ”, când se folosesc de situația ta, poate să-ți promită multe și mțrunte, nu te da la provocație. Îi spui, că ești singur n-ai cu cine te sfătui, fii mai fătru, mulți avocați sunt ” hâtri ”, dar nici tu nu ești prost. Tu o s-mi poți nune pe viber documentul întocmit de avocat și noi o să facem așa, ca el să rămâe cu nimica, bine. Succese în toate.

22 iunie 2024

D-nul Grigoras,mersi pentri sfat si indrumari,daca i-mi permiteti sa iau legatura cu d-stra(telefonic) am sa fiu recunoscator,va doresc toate cele bune.

22 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua Ghenadii, DVS sunteți în drept să apelați la viberul și telefonul meu, am să fiu recunăscător.

23 iunie 2024