Pretul indicat in contractele investitionale in spatii locative

2 septembrie 2018 63

Buna ziua. Ati putea, va rog, sa imi spuneti ce prevede legislatia RM pentru contracte investitionale in spatii locative, referitor la pret. Ce valuta trebuie sa fie indicata in contract - pret final - chiar daca pretul per m2 este indicat in Euro? Pretul final se admite sa fie in euro sau trebuie sa fie echivalentul in lei la cursul BNM?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Ion,
este posibil ca în contract, prețul final să fie exprimat în euro. Însă, pe teritoriul Republicii Moldova, executarea ( transferul, plata ) se face în moneda națională ( lei mdl). Contractul poate să prevadă echivalentul pentru un euro în lei, ales de către părți. Dacă părțile nu prevăd aceasta, atunci... mai detaliat se aplică cursul bnm la data executării obligației.

2 septembrie 2018