Prezentarea documentului care demonstreaza efectuarea unei operatiuni de INP

11 februarie 2018 61

Buna ziua. La somatia agentului de circulatia m-am oprit, cel din urma prezentandu-se mi-a cerut actele la control din motiv ca se efectueaza operatiunea nopti albe. La rindul meu, eu am cerut un document care ar demonstra ca intr-adevar are loc o asemenea operatiune, la care agentul mi-a spus ca nu sunt persoana cu functie de raspundere ca sa-mi prezinte. Este corecta argumentarea politistului ca doar persoanele cu functie de raspundere au dreptul sa solicite dovada efectuarii unei operatiuni?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexandru,

NU ESTE CORECT, ba mai mult, este obligația acestuia sa motiveze oprirea cât și să prezinte actul care confirmă că stoparea se face anume din acest temei deoarece neprezentarea actului duce la prezumția precum că oprirea este nemotivată ( ceea ce și reiese din speță atâta timp cât... mai detaliat nu a fost dovedit faptul ),iar admiterea a asemenea cazuri se consideră drept încălcare a disciplinei de serviciu.

12 februarie 2018