Prezentarea informatiei referitoare la credit

16 august 2023 3

Buna ziua. In temeiul carei legi sau act normativ pot sa solicit de la compania de colectare a datoriilor informatia referitoare la grafic, sume achitate etc., ca ulterior sa o prezint in instanta? Cand le-am cerut sa-mi prezinte informatia amintita, mi-au zis ca o sa mi-o ofere doar daca doreste directorul lor. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. În primul rând, trebuie să vă adresați cu o cerere scrisă și să fie dovada înregistrării/expedierii. În acest caz, compania trebuie să vă furnizeze un răspuns. Dacă aveți contractat un credit și dosarul a ajuns la compania de colectare, atunci puteți formula cererea către compania care v-a acordat împrumutul,... mai detaliat ei dețin toată informația.

Legea RM nr. 982-XIV din 11.05.2000 privind accesul la informație, care reglementează că persoana are dreptul de a solicita furnizorilor de informaţii, personal sau prin reprezentanţii săi, orice informaţii aflate în posesia acestora.

17 august 2023