Primaria e in drept sa vanda drumul spre lotul nostru de pamant, odata ce noi am refuzat sa il vindem?

22 iulie 2018 48

O companie a procurat toate loturile de pamant din jurul nostru si ne impune sa il procure si pe al nostru la un pret mizer. Ne ameninta ca a procurat si drumul spre pamantul nostru, de la primarie. Cum pot sa procedez in asa caz?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Ion,
Autoritatea Publică Locală(Primăria) nu poate să vândă un drum public, dacă acest drum este public.
Deși, este puțin probabil, în cazul în care aceasta se întâmplă, sunteți în drept să contestați deciziile adoptate de către consiliul local și primar în ordine de contencios administrativ.
Totodată, potrivit prevederilor Codului civil vă... mai detaliat permite, ca inclusiv pe cale judecătorească să fie instituit dreptul de servitute.
Dreptul de servitute presupune acordarea posibilității de a avea acces proprietarului unui teren folosind o cale de acces ce trece pe terenul învecinat.
Cel mai probabil, că persoanele respective încearcă să vă intimideze pe toate căile posibile pentru a le vinde terenul ce vă aparține.

23 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-l Ion, dreptul servitute e prevăzut în Codul Civil, art. 428-442, succese.

23 iulie 2018