Privarea de anumite drepturi

14 septembrie 2018 34

Buna ziua. În temeiul sentinței Judecătoriei Chișinău a fost stabilită pedeapsa penală în baza art. 190 al. 2 lit. b,c - cu aplicarea art. 90 CP RM - 1 an perioada de probațiune, cu privarea de dreptul de a ocupa funcții ce vizează gestionarea bunurilor materiale pe un termen de 2 ani. În ce domeniu pot să muncesc?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Iurie,
În cazul în care Dvs ați fost privat de dreptul de a gestiona bunuri materiale și bani pentru un termen de 2 ani, aceasta presupune că locul de muncă la care o să vă angajați nu trebuie să vi se încredințeze gestionarea bunurilor materiale și a banilor.
Prin gestionare a... mai detaliat bunurilor materiale și banilor se are în vedere dispunerea, posedarea și folosirea acestora în exercitarea atribuțiilor de serviciu.

14 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Referitor la domeniul în care intenționați sa activați vă privește pe Dvs..

14 septembrie 2018