Privarea dreptului de a conduce

14 august 2019 320

Sotul s fost privat de dreptul de a conduce pe un termen de 3 ani in martie, iar judecata a fost in iulie 2018. Spuneti-mi, va rog, va trebui sa treaca scoala anti-alcool pentru a recupera permisul dupa expirarea termenului (permisul i-a fost lasat).

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Întâi de toate soțul TREBUIE să meargă sa predea benevopm permisul de conducere!

Legea 713/2001 privind controlul și prevenirea consumului abuziv de alcool, consumului ilicit de droguri și de alte substanțe psihotrope stipulează următoarele la art. 7 alineatul (5)
(5) Conducătorii mijloacelor de transport depistați în stare de ebrietate la... mai detaliat volan și care au fost privați de dreptul de a conduce mijloace de transport prin hotărîrea instanței de judecată sînt obligați să frecventeze programul probațional antialcoolic și antidrog stabilit de către consilierul de probațiune. Programul probațional se efectuează contra plată în modul stabilit de Guvern.
[Art.7 al.(5) în redacția LP138 din 19.07.18, MO347-357/14.09.18 art.584; în vigoare 14.12.18].

În speță dată contează a se ști data la care au fost comise acțiunile infractionale, întrucât infractorului nu i se poate aplica o pedeapsă nouă dacă, este mai dură decât sancțiunea în redacția în vigoare la data comiterii faptei.
În acest caz legea ultraactivează.

Succes.

25 august 2019