Privarea dreptului de a conduce mijlocul de transport

4 septembrie 2017 161

Am fost pedepsit cu amenda si privarea dreptului de a conduce auto pe un termen de trei ani. Incalcarea: refuzul de a trece testarea alcooscopica (art.361 al.1 Cod Contr.). Pedeapsa de trei ani se ispaseste in totalitate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Da, nu exista nici o modalitate de dobândire a permisului mai devreme de 3 ani. Veți putea dispune de acesta doar după scurgerea acestui termen, fiind nevoit iarăși să obțineți certificatul medical și narcologic pentru a putea conduce din nou.

4 septembrie 2017