Приватизация

15 iunie 2019 42

Муж участвовал в приватизации квартиры, на момент мы состояли в браке. Спустя 17 лет мы развелись, а через пару лет он умер. Могу ли я претендовать на долю от его части?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Puteți preti de la cota parte din imobil privatizat pe numele fostului soț ca bun în devălmășie, care se va soluționa prin instanță.
După decesul acestuia nu puteți moșteni, nu există temei.
Totuși depinde cîți sunt participanți la ptivatizare și care e situația cu imobilul, astfel să încercați să pretindeți inclusiv... mai detaliat la întreg imobil.

16 iunie 2019