Privatizare apartament

2 noiembrie 2017 48

Va rog un sfat! La privatizarea apartamentului au participat 4 persoane, parintii+eu+fratele. Acum fratele este plecat peste hotare de 9 ani si nu a revenit niciodata in tara, insa apartamentul vrem sa il vindem si el sta ilegal in acea tara si nici nu poate sa faca procura precum ca permite sa fie vinduta cota lui. Cum putem proceda? De ce acte este nevoie ca sa demonstram ca el nu mai locuieste si nu mai este in tara de atita timp? Multumesc!!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Nu contează că el nu mai locuieşte. Juridic el este coproprietar şi nu puteţi vinde altfel decât fără acordul lui. El se poate duce la consultatul RM al ţării în care stă şi să facă o procură acolo.

4 noiembrie 2017