Privatizare fara autorizare de constructie

6 aprilie 2022 96

Buna ziua. Am privatizat casa. La privatizare au fost indicati 97 m2, dar in realitate sunt 93 m2. M-am adresat la organul cadastral, au facut masurari noi si au indicat ca doar 63 m2 sunt autorizati, iar restul - nu. Intrebarea mea: este posibil de privatizat fara autorizatie de constructie? Suprafata pe care organul cadastral o considera ca nu este autorizata a fost adaugata mai tarziu la constructia initiala, dar a fost inclusa la privatizare. Cum e posibil? Ce sa facem?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua, dna Cristina.
În orice situație cu implicarea bunurilor imobile există o soluție. Pentru a primi un răspuns eficient, urmează de analizat documentele pe care le dețineți și informația din cadastru.

7 aprilie 2022