Privatizare inițiată, apoi oprită

25 decembrie 2023 3

Bună ziua. Tata a primit apartament de la stat. La un moment dat, părinții au inițiat procedura de privatizare, dar deoarece nu au achitat sumele cuvenite, procesul a fost oprit. Între timp, tata a decedat, iar mama are cancer (este de azi pe mâine). Pot să fac ceva în vederea privatizării apartamentului menționat fără să o deranjez pe mama, ca să nu mă trezesc pe drumuri?

Jurist comments 3

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Oxana! Este necesar de făcut o analiză juridică a situației dvs., pot să vă ajut, contactați în caz că aveți nevoie 069049267

26 decembrie 2023
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua!
Dreptul la privatizare au persoanele care locuiesc în acest apartament. De la mama posibil va trebuie de perfectat o procură, notarul se deplasează și la domiciliu în cazul în care persoana nu se poate deplasa.
Totuși pentru a vă da un răspuns corect, trebuie de analizat toate documentele pe care... mai detaliat le dețineți.

26 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Oxana, bună ziua!

În cazul dat Dvs. împreună cu mama trebuie să continuați procedura de privatizare, să vedeți care sunt taxele necesare de achitat.

Este posibil ca succesorii chiriașului principal să continue procedura de privatizare și să dobândească în proprietate bunul imobil respectiv.

În practică, s-au întâlnit cazuri în care chiriașul principal a... mai detaliat decedat, iar acesta avea moștenitori, care s-au adresat în instanța de judecată împotriva autorității publice competente, prin care au solicitat „recunoașterea dreptului de proprietate asupra bunului imobil în cauză după succesori”.

În cazul dat, în procedura de privatizare înțeleg că în procedura de privatizare participă doar 3 persoane, dintre care unul, care a fost chiriaș principal, a decedat, iar autoritatea ar putea scrie actele pe mama și încheia contractul cu mama Dvs.

Întrucât mama Dvs. întâmpină dificultăți din cauza stării de sănătate, ați putea să apelați la un notar pentru ca mama Dvs. să vă elibereze o procură, prin care să vă împuternicească să acționați din numele acesteia și să semnați în locul ei peste tot unde va fi necesar, inclusiv să achitați taxele respective, în vederea privatizării bunului imobil.

Pentru început vă adresați la DIRECȚIA GENERALĂ ECONOMIE, REFORME ȘI RELAȚII PATRIMONIALE A CONSILIULUI MUNICIPAL CHIȘINĂU, care este autoritatea competentă din Chișinău.

Accesați link-ul de mai jos și găsiți adresa, orarul și datele de contact.
https://www.chisinau.md/ro/directia-generala-economie-reforme-si-relatii-patrimoniale-a-consiliului-municip-20373_265680.html

Anterior această instituție se afla pe str. Columna 106, Chișinău.

Cu respect,
Igor Brinișter

26 decembrie 2023