Privatizarea apartamentului

25 august 2023 3

Buna ziua. In prezent se mai poate face privatizarea apartamentulu?. Ce docomente trebuie depuse si unde anume?

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Marina! Da, se mai poate privatiza apartamentul. Trebuie sa aveti documentele necesare pentru a privatiza, bonul de repartitie, lista persoanelor incluse spre privatizare, etc. Vă pot ajuta. Apelați la nr. de telefon 069049267

25 august 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Într-adevăr cum va călăuzit colegul, încă se poate de privatizat, dar trebuie să vă grăbiţi deoarece:
(3) Persoanele care locuiesc în locuinţe pasibile de privatizare conform Legii privatizării fondului de locuinţe nr.1324/1993 dispun de dreptul de a le privatiza pînă la 31 mai 2024, avînd obligaţia de a înregistra dreptul... mai detaliat de proprietate în modul stabilit prin Legea cadastrului bunurilor imobile nr.1543/1998.

25 august 2023