Privatizarea apartamentului sau mostenirea acestuia

24 februarie 2020 177

Buna ziua. Tatal meu e in ingrijirea mea (sufera de boala Parkinson) si se simte rau in ultima vreme. În cartea de imobil sunt scrise 3 persoane, eu, mama și tata (ei sunt divortati),iar toate facturile vin pe numele tatalui. 1) Cum pot afla dacă imobilul e privatizat? 2) Trebuie sa-l privatizez ? 3) Dacă vine timpul, ce se intampla mai departe cu apartamentul: trece pe mine sau pe mama?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Mergeți la ASP cadastru și aflați cine e proprietarul apartamentului, agenția privatizare din cadrul primăriei.
Sau în registrul online, că sa nu mergeți la cadastru.
La privatizare vor participa toți cei înscriși, în cazul decesului, cotă tatălui se va repartiza către dumneavoastră și parțial către mama.
Totul depinde de caz, urmează a studia... mai detaliat actele ce le dețineți.

24 februarie 2020