Privatizarea ilegală a holului

11 iulie 2023 3

Bună ziua. Recent la noi pe etaj o vecină a privatizat o parte destul de mare din hol. Pe etaj sunt 7 apartamente. Vecina menționată a ridica un perete, blocând accesul la acea partea a holului și lăsând o singură cale de acces din apartamentul ei. Ceilalți vecini ne-am revoltat, dar vecina susține că are documentele în regulă și că a procurat acea parte a holului de la administratorul blocului locativ. Este posibil așa ceva?

Jurist comments 1

Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, potrivit art. 11 alin. (1) lit. c) din Legea nr.187/2022 cu privire la condominiu, din părțile comune destinate folosinței comune de către toți proprietarii din condominiu sau de unii dintre aceștia face parte inclusiv holurile.
În conformitate cu art. 14 alin. (1) și 15 alin. (1) din Legea nr.187/2022,... mai detaliat prin hotărârea adunării generale, adoptată cu cel puțin 2/3 din voturile tuturor proprietarilor din condominiu, dreptul de folosință exclusivă asupra unor spații din părțile comune, perpetuă sau temporară, se poate acorda unui proprietar de unitate dacă aceasta nu contravine destinației spațiului din părțile comune (dreptul principal de folosință exclusivă) sau prin hotărârea adunării generale, adoptată cu cel puțin 2/3 din voturile tuturor proprietarilor din condominiu, se poate atribui contra cost, dacă nu se decide altfel în adunarea generală a proprietarilor.
Prin urmare, este necesar să verificați dacă există în acest sens o hotărâre a adunării generale și care întrunește condițiile specificate mai sus sau să verificați în baza la ce temei juridic a fost transmisă în proprietate partea comună.
Totodată, este necesar să verificați prin prisma Legii nr 163/2010 dacă construcția efectuată de vecină a fost efectuată în temeiul unei autorizații construire/documentație de proiect, în cazul în care nu a fost efectuată în baza unei autorizații de construcție vecina poate fi trasă la răspundere contravențională în temeiul art. 179 Cod Contravențional.

12 iulie 2023