Privatizarea incaperii Acociatiei

27 iunie 2018 39

Buna ziua! Suntem membri ai Asociatiei de locunte privatizate (A.P.L.P) ai unui bloc din capitala care a fost reconstruit cu mansarde si avem o incapere, numita cabinet, unde se desfasoara adunarile Asociatiei. Care este procedura de privatizare (daca e posibila) a acestei incaperi pe numele Asociatiei, deoarece persoana care a prestat lucrarile de constructie pretinde la aceasta incapere. Cum putem sa fim siguri ca intr-o buna zi vom afla ca nu ne mai apartine aceasta incapere? Multumim!

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Concretizați vă rog dacă încăperea menționată există pînă la reconstrucția clădirii și făcea parte din clădirea inițială sau a fost constituită că urmare a reconstrucției blocului și edificării mansardei?

27 iunie 2018

Incăperea menționată exista pînă la reconstrucția clădirii . La aceasta incapere a fost construita o anexa ca si la toate apartamentele ( fost camin) , locatarii au cedat cota parte al fiecaruia pentru construirea anexelor cu pret redus si au dat acordul pentru construirea inca a unui etaj... mai detaliat numit mansarda.

27 iunie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Ok, la momentul cînd au fost asumate executarea anexei la încăpere, între APLP și compania de construcții a fost semnat contractu, sau alte documente prin care ar putea pretinde compania la încăpere?
Dacă nu sunt careva acte sau oricare alt fel de înțelegeri în privința încăperii, aceasta ar urma să cadă... mai detaliat sub prevederea legii condominiului în fondul locativ, astfel fiind accesibilă tuturor locatarilor din bloc, și administrată de APLP. Totodată ultimul ar putea demara procedura de privatizare pe numele asociației sigur dacă este posibil. Acest fapt urmează a fi clarificat cu instituțiile din cadru primăriei sau cui îi aparținea blocul pînă la privatizare.
Sigur este o poziție preliminară, urmează a fi studiate actele ce le dețineți. Astfel, ar reieși că compania de construcții nu poate pretinde la acea încăpere.

27 iunie 2018

Va multumesc mult pentru informatie!

4 iulie 2018