Privatizarea locuintei

6 martie 2018 131

Exista un termen pentru a obtine actele de privatizare din momentul depunerii cererii? Mersi!

Jurist comments 1

Pavel Digori
  • Student

Bună ziua dna Aliona!
În conformitate cu art. 11 alin. (1) din legea privatizării fondului de locuințe, Cetăţenii care doresc să cumpere sau să primească cu titlu gratuit locuinţa în proprietate privată depun cereri scrise la organele abilitate, care sînt obligate ca, în termen DE DOUĂ LUNI de la data înregistrării... mai detaliat cererii, să stabilească, prin intermediul comisiilor de privatizare a fundului de locuinţe, costul locuinţei şi să adopte hotărîrea respectivă.
Deja potrivit alin. (4), Decizia pozitivă a comisiei este un temei pentru pregătirea proiectului de contract vînzare-cumpărare, transmitere-primire a locuinţei în proprietate privată şi pentru încunoştiinţarea proprietarului locuinţei la data încheierii contractului (autorităţile administrţiei publice locale, unitatea respectivă).
Iar potrivit art. 12 alin. (1), Contractul de vînzare-cumpărare, transmitere-primire a locuinţei în proprietate privată, încheiat în conformitate cu prezenta lege, se autentifică notarial, se înregistrează la biroul teritorial de inventariere tehnică şi serveşte titlu de proprietate.

11 martie 2018