Privatizarea unui imobil (camin)

14 ianuarie 2020 144

Buna ziua. Doresc sa aflu daca e posibil de privatizat o camera in caminul nr. 6, care se afla pe strada Albisoara 86/3. Care sunt conditiile privatizarii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Persoanele care locuiesc în locuinţe pasibile de privatizare conform Legii privatizării fondului de locuinţe nr.1324/1993 dispun de dreptul de a le privatiza pînă la 31 mai 2021, avînd obligaţia de a înregistra dreptul de proprietate în modul stabilit prin Legea cadastrului bunurilor imobile nr.1543/1998.

Mai multe detalii dacă nu întruniți... mai detaliat condițiile le găsiți în legea respectivă.

14 ianuarie 2020