Privind acordarea premiului anual funcționarului public

17 iulie 2018 36

Rog să oferiți explicații de rigoare privind acordarea premiului anual în cuantum de până la 3 salarii lunare din veniturile obținute suplimentar la cele aprobate pentru anul bugetar finalizat funcționarilor publici, conform art. 9 (5) din Legea nr.48 din 22.03.2012. La momentul acordării respectivului premiu (aprilie 2018) funcționarul public nu se mai afla de la 7 octombrie 2017 în raporturi de serviciu în legătură cu încetarea activității conform art. 62 (1) lit.h) din Legea nr.158 din 04.07.2008 cu privire la funcția publică și statutul funcționarului public.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Premiul se acorda la decizia angajatorului si doar pentru personalul care se afla in functie.

18 august 2019