Privind aplicarea amnistiei

2 iunie 2017 26

La 31.05.17 la intrebarea pusa privind aplicarea amnistiei d-nul Calin Bobeica mi-a sugerat sa reieterez intrebarea.
Si anume; In cazul aplicarii amnistiei, pe prima sentinta definitiva, in baza art.7 din Legea nr 210 din 29.07.16 cu privire la amnistie, a doua sentinta de condamnare i-si pierde temelia ori nu si mai poate fi termenul, in caz de condamnare pe a doua sentinta adaugat ca pedeapsa la prima sentinta? Ori i-si pierde puterea juridica in lipsa temeliei de la prima sentinta?
Reiteram ca, a doua sentinta de condamnare la 5 ani privatiune de libertate inca nu a intrat in vigoare in baza existentei apelului la Curtea de Apel!
A doua sentinta de condamnare, de prima instanta a fost pronuntata la 29.06.15, adica pina la adoptarea Legii cu privire la amnistie.
La concret, in lipsa existentei primei sentinte amnistiata, poate exista de sinestatator a doua sentinta de condamnare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Tabora,

Cu referire la întrebarea Dvs. pot spune următoarele:
Atât timp cât au fost săvârșite 2 infracțiuni diferite și se judecă în 2 procese diferite, pot exista 2 sentințe de condamnare.
În cazul Dvs., amnistia s-a aplicat pentru o singură infracțiune, a doua fiind una distinctă și neavând nici o legătură cu... mai detaliat prima.

4 iunie 2017