Privind dreptul la corespondenta prin email a detinutilor

14 iunie 2017 36

Rog o explicatie daca persoana care isi ispaseste pedeapsa penala in loc de detintie si detine informatii, documente si alte informatii, poate cere de la administratia Institutiei Penitenciare sa fie expediate prin e-mail pe adresa solicitata? Si daca aceasta nu contravine legilor cu privire la accesul de informatii si petitionare, apoi solicit o explicatie privind esenta procedurii de corespondenta prin e-mail, adica daca atare cerinte nu denatureaza si cauzeaza prejudicii notiunii de posta si corespondenta elrctronica.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Inteleg ca doriti sa transmiteti un e-mail de la adresa postala a administratiei penitenciarului?
In principiu, nu exista careva restrictii in acest sens. Dar nu poate nici sa fie obligata adminsitratia sa va presteze asa un serviciu. Transmite-ti prin posta simpla, cred ca asta va vor zice. De asemena, depinde ce... mai detaliat informatii vreti sa trimiteti, si cui. Pentru Dvs - este interesul sa ajunga informatia la destinatar, asa cum ati trimiso, dar cum veti avea aceasta siguranta, avind in vedere ca nu veti merge la calculatorul directorului penitenciarului sa trimiteti personal mailul si sa il stergeti imediat dupa aceea.

18 iunie 2017