Privind eliberarea conditionata de pedeapsa inainte de termen

20 iulie 2018 421

La 31.01.2018 administraţia locului de detenţie refuză să propună liberarea condiţionată de pedeapsă înainte de termen sau înlocuirea părţii din pedeapsă cu o pedeapsă mai blândă conform prevederilor art. 266 Cod de executare. Condamnatul înaintează în instanţă o contestare la acţiunile ilegale ale administraţiei penitenciarului, prin care solicită anularea hotărârii administraţiei penitenciarului privind refuzul propunerii liberării condiţionate de pedeapsă înainte de termen sau înlocuirea părţii din pedeapsă cu o pedeapsă mai blândă. Atrag atenţia, condamnatul NU a înaintat demers în instanţă în conformitate cu prevederile art. 266 alin. (3) Cod de executare, art. 91 Cod penal şi art. 469-471 Cod procedură penală. Instanţa, prin hotărârea respectivă respinge ca neîntemeiată contestarea condamnatului.
Întrebare: are dreptul condamnatul să solicite REPETAT la 31.07.2018 (după 6 luni de la refuzul administraţiei locului de detenţie), conform prevederilor art. 267 Cod de executare, de la
administraţia locului de detenţie să propună liberarea condiţionată de pedeapsă înainte de termen sau înlocuirea părţii din pedeapsă cu o pedeapsă mai blândă conform prevederilor art. 266 Cod de executare?
Sau în atare caz, condamnatul are acest drept să-l solicite după 6 luni de la data rămânerii definitive a hotărîrii instanţei de judecată privind respingerea contestării înaintate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna ziua.
Studiați cu atenție această lege și solicitați o amnistie:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=366532

25 iulie 2018