Privind evacuarea forţată

14 aprilie 2019 293

în cazul în care examinarea procesului judiciar privind evacuarea forţată este suspendat pe motivul că pricina nu poate fi judecată înainte de soluţionarea unei alte pricini conexe, are dreptul stăpânul nou să debranşeze spaţiul locativ de la energie electrică și apă?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Ion

Sigur are dreptul. Proprietarul bunului imobil este în drept să dispună, posede și folosească propriul bun după cum dorește.
Debranșarea bunului imobil de la serviciipe comunale este o metoda foarte bună de a determina eliberarea propriului bun de către persoanele care ocupă abuziv un imobil asupra căruia nu dispun... mai detaliat de careva drepturi.

Pârâtul, adică cel care ocupă spațiul abuziv trebuie sa știe și înțelegea ca e obligat sa părăsească încăperea, cu atât mai mult cu cât acesta poate fi oblica la repararea prejudiciului cauzat prin ocuparea abuzivă a bunului.
Astfel, această ocupare abuzivă îndreptățește proprietarul să înainteze o acțiune privind încasarea venitului ratat dacă acesta poate urmarea sa dea bunul în locațiune altei persoane și putea astfel sa obțină un venit.

14 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

De asemenea, ocuparea abuzivă a unui spațiu locativ poate constitui și infracțiune de violare de domiciliu prevăzută de Codul penal la art. 179
Articolul 179. Violarea de domiciliu
(1) Pătrunderea sau rămînerea ilegală în domiciliul sau în reşedinţa unei persoane... mai detaliat fără consimţămîntul acesteia ori refuzul de a le părăsi la cererea ei, precum şi percheziţiile şi cercetările ilegale,
se pedepsesc cu amendă în mărime de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 100 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni săvîrşite cu aplicarea violenţei sau cu ameninţarea aplicării ei
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 550 la 950 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 140 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), săvîrşite:
a) cu folosirea situaţiei de serviciu;
b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală,
se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 5 ani.

14 aprilie 2019