Proba ilegala - banuitul ascultat vorbind pe telefonul unui tert

20 mai 2017 38

Banuitul a fost arestat in urma dovezii obtinute din ascultarea telefonului sau, sa stabilit ca de fapt telefonul nu era proprietatea sa precum si linia telefonica, este proba data valida in caz ca se stabileste ca organele procuraturii au ascultat telefonul ce nui apartine banuitulu,i dar a altui om. Nu au fost incalcate in asa mod dreptul omului si proba obtinuta ilegal? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Maria,

Pentru aplicarea măsurilor speciale de investigație așa cum este interceptarea apelurilor telefonice, nu are importanță cine este proprietarul telefonului.
Măsura de interceptare a convorbirilor telefonice a fost dispusă pentru un anumit număr de telefon, și toate probele au fost obținute prin interceptarea convorbirilor de pe acel număr.

21 mai 2017