Probe suplimentare prezentate in recurs

22 februarie 2024 3

Buna ziua. Doresc să depun recurs la Curtea de Apel impotriva deciziei primei instante in privinta contestatiei depuse in procedura contraventionala. Detin probe pe care nu am reusit sa le depun in prima instanta. Le pot depune anexate la cererea de recurs? Pot solicita in cererea de recurs doua optiuni: ca instanta de recurs sa caseze decizia atacata, sau sa rejudece cazul?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ion, da desigur, ești în drept să procedezi așa cum socoți de cuviință, mai ales în prima instață ai fost limitat la prezentarea probelor, ești în drept să casezi încheierea adoptată. Concomitent ești în crept să soliciți rejudicarea cauzei.

22 februarie 2024