Problema achitării gardului comun

14 septembrie 2021 95

Bună ziua. Am avut înțelegere verbală cu vecinul pecum că va achita jumătate din cheltuielile suportate la construcția gardului comun. Dupa finalizarea lucrărilor, vecinul a vândut casa și a refuzat categoric sa plătească pentru gard. Cumpărătorul, la rândul său, refuză sa achite cheltuielile suportate. Care-s acțiunile mele pentru recuperarea banilor pentru construcție?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă gardul a fost ridicat în condițiile legii cu obținerea autorizației și servește ca linie de hotar între vecini atunci veicul urmeaă să suporte cheltuielile în jumate, poziție consolidată în baza art 602 COD CIVIL.

Articolul 602. Instalarea liniei de demarcare a hotarului

(1) Proprietarul de teren poate cere proprietarului de... mai detaliat teren vecin să ia parte la instalarea unui hotar stabil de demarcare sau la restabilirea unui hotar deteriorat.

(2) Cheltuielile pentru demarcare se împart între vecini în mod egal dacă din raporturile existente între ei nu reiese altfel.

Prin urmare, dvs urmeaă să înaintați o cerere prealabilă către proprietarul anterior cu solictatrea de a achita suma necesare, anexând probe care dovedesc cheltuielile suportate și calcul la 1/2 care urmează să achite, iar în caz de refuz să-l acționați în judecată.

15 septembrie 2021