Problema cu poliția

23 octombrie 2019 13

Buna ziua. Unde ma pot adresa in privința unui conflict cu poliția? Am avut o problema si cand am apelat poliția prin intermediul numarului de urgența 112, mi-au trimis poliția de sector, dar acestia nu si-au indeplinit obligațiunile.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua, în conformitate cu art. 9 din LEGEA Nr. 320 din 27-12-2012 cu privire la activitatea Poliţiei şi statutul poliţistului:
Articolul 9. Petiţiile privind acţiunile Poliţiei
Persoanele sînt în drept de a... mai detaliat contesta acţiunile Poliţiei, în conformitate cu procedurile stabilite de legislaţie, la Inspectoratul General al Poliţiei, la Ministerul Afacerilor Interne, la alt organ abilitat cu competenţe de control asupra activităţii Poliţiei şi în instanţa de judecată.

25 octombrie 2019