Problema cu vecinul

2 august 2018 119

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns in asa o situatie: am construit pe hotar un sopron pentru a depozita lemne de foc. Vecinul nu a fost impotriva. Am montat acoperisul, sitemul de scurgere a apei, parca totul e in ordine. Dupa aproximativ 2 ani vecinul a spus ca jgheaburile (nu constructia) intra pe teritoriul lui si i-ar incurca. Adica imi cere sa le demontez si sa le schimb locul mai inspre mine. Chiar daca scot jgheaburile si le mut, oricum raman putin pe teritoriul lui din cauza ca se opresc in peretele sopronului. Daca le demontez complet - curge apa la el pe teren. Care este iesirea din aceasta situatie? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Conform art. 390, Codul Civil:

Articolul 390. Depăşirea hotarului terenului învecinat în
cazul construcţiei
(1) Dacă proprietarul unui teren, cu ocazia ridicării unei construcţii, a construit... mai detaliat dincolo de limita terenului său, fără a i se putea imputa premeditarea sau culpa gravă, vecinul trebuie să tolereze încălcarea hotarului dacă nu a obiectat pînă sau imediat după depăşirea limitei.
(2) Vecinul prejudiciat prin situaţia prevăzută la alin.(1) trebuie despăgubit cu o rentă în bani, plătită anual, cu anticipaţie.
(3) Cel îndreptăţit la rentă poate pretinde oricînd ca debitorul său să-i achite preţul porţiunii de teren pe care s-a construit în schimbul transmiterii proprietăţii asupra acesteia.

Servus

3 august 2018