Problema cu vecinul într-un bloc locativ

3 ianuarie 2018 67

Bună ziua. Am o astfel de situație: traiesc în bloc cu 9 etaje. De la vecinul de peste perete aproape în fiecare zi (timp de 3 ani) se aud strigăte și vorbe necenzurate precum și bătăi în perete cu ciocanul, atît noaptea cît și ziua. Din vara 2017 aceste strigăte necenzurate cît și amenințări au fost adresate mie și soțului. Am chemat poliția, însă ei mi-au spus ca el e în drept pînă la ora 22:00 să facă ce vrea în apartamentul lui, și din motiv că amenințările au fost făcute peste perete și nu am dovadă video nu îi pot face nimic. Pe lîngă aceasta el mai vine la geamuri și strigă, îmi bate în ușă cu picioarele și nu am nici o apărare din partea poliției motivînd că nu am dovezi că anume el asta o face. Eu am copil de 2 ani care se sperie de la bătăile și strigătele de peste perete, și este stresat, mai ales cînd le aude noaptea. Am chemat politia și noapte după ora 22:00 că iarăși îmi bătea în perete și ne speria pe toți, însă politia a spus că el nu deschide ușa și din acest motiv nu pot să-i facă nimic. A două zi după ce au discutat cu el, el mai tare s-a enervat și am fost nevoită să plec cu copilul de acasă că nu îmi puteam liniști copilul din speriat (poliția nu am putut chema că era ora 17:00 și ei au spus că el poate face ce vrea în apartamentul lui). Ce pot face eu în acest caz ca să îmi protejez și copilul și familia, că deja mii frică să merg și pe drum.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În cazul în care acțiunile acestuia se vor repeta, apelați 902 și totodată întregistrați video/audio acțiunile vecinului pentru a avea probe. Ulterior în baza probelor, acesta urmează să fie sancționat contravențional. Odată recunoscut vinovat de săvârșirea contravenției, urmează să depuneți o cerere de chemare în judecată prin care... mai detaliat să cereți să vă fie reparat prejudiciul moral cauzat.

În situația în care poliția nu întreprinde careva acțiuni, aș sugera să depuneți o plângere la procuratură și să prezentați înregistrările care confirmă acțiunile ilegale comise de vecinul dvs. Aveți posibilitatea să mergeți în audiență la procuratură, în cazul în care vă faceți griji că plângerea dvs. nu va fi investigată corespunzător. Aici puteți accesa programul audienței, angajații procuraturii ar putea să vă ofere o soluție mai eficientă.
http://www.procuratura.md/md/org/

Pentru amenițarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii acesta riscă să-i fie aplicată pedeapsă penală. Tot cadrul procesului, organele abilitate au posibilitatea să ceară să fie efectuată o expertiză psihiatrică.

6 ianuarie 2018

video am făcut însă inspectorii de poliție au zis ca se aude rau și că asta nu demostrează că anume el a strigat ”că poate și vecinul de sus a strigat si eu dau vina pe altul”. că numai video în care se vede fata lui și amenințările se aud... mai detaliat clar numai asa ei vor putea face ceva

9 ianuarie 2018