Problema cu vinieta

17 februarie 2018 34

Pe data de 03.04.2017 am platit 85 de euro pentru vinieta, pe un termen de 180 zile, deci pina la data de 03 10 2017. Eu am platit vinieta pe data 07.09.2017, cu 26 de zile mai inainte de termen. Acum insemana ca trebuie sa platesc vinieta de la data de 07 aprilie 2018, nu 07 februarie. Cum sa-mi revendic aceste 26 de zile, caci altfel platesc amenda mare. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Din pacate nu veti putea revendica acele 26 de zile, reesind din natura platii si faptului ca aceasta se face pentru o anumita perioada, aceasta plata constituie de fapt dovada ca pentru acea perioada au fost achitate taxele corespunzatoare.

Drept urmare pentru a beneficia pe deplin de perioada valabilitatii vineitei... mai detaliat achitate anterior, urma sa solicitati sa fie indicata data de activare a vinietei procurate ulterior, data de 03.10.2017 (la fel si in cazul procurarii vinietei online).

***********
Articolul 3485. Perioada şi termenele de valabilitate
(1) Subiecţii impunerii pot achita vinieta pentru o perioadă de valabilitate de 7 zile, 15 zile, 30 de zile, 90 de zile şi 180 de zile pe parcursul unui an calendaristic.
(2) Perioadele de valabilitate se determină astfel:
a) 7 zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 6 zile;
b) 15 zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 14 zile;
c) 30 de zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 29 de zile;
d) 90 de zile – ziua corespunzătoare datei de început a valabilităţii şi următoarele 89 de zile;
e) 180 de zile pe parcursul unui an calendaristic.
(3) Perioada de valabilitate a vinietei începe de la ora 0:00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.
(4) Dacă data de început a valabilităţii este ziua în curs, valabilitatea vinietei începe de la ora eliberării certificatului care atestă plata taxei şi expiră la ora 24:00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitată taxa.
(5) Perioada de valabilitate a certificatelor care atestă achitarea vinietei, prevăzută la alin. (2) lit. a)–d), nu poate depăşi cumulativ 180 de zile pe parcursul unui an calendaristic.
***********

21 februarie 2018