Problema de sanatate si adeverinta de recrutare

21 ianuarie 2024 3

Salut! Am probleme cu spatele, mai exact cifoza/scolioza. Cu toate acestea, in adeverinta de recrutare a fost indicat ca sunt ”apt” pentru serviciul militar. Tin sa mentionez ca la comisia medicala nu am pomenit nimic despre aceasta problema de sanatate. Este posibil sa-mi fie anulata obligatia de a face serviciul militar, sau trebuie sa prezint ceva documente/confirmari ca am asa problema? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă doriţi să vă fie amânată încorporares atunci desigur trebuie să informaţi comisia medico-militară despre problemele de sănătate.
Era de obligaţia dumneavoastră să comunicaţi medicilor specialişti despre starea sănătăţii or fără investigaţii speciale scolioza uneori nu poate fi diagnosticată vizual ci doar cu ajutorul renghenului coloanei vertebrale (investigaţia respectivă nu... mai detaliat se face din oficiu la comisia medico-militară).
Dacă se va confirma diagnosticul, în dependenţă de gravitate, încorporarea poate fi amânată sau în general puteţi fi inapt pentru serviciul militar.

un caz similar din practica CEDO:
https://www.constcourt.md/libview.php?l=ro&idc=171&id=1276&t=/Rezumate-CEDO/2018/strongKasat-v-Turciastrong-Serviciu-militar-efectuat-de-catre-un-recrut-care-nu-a-informat-autoritatile-despre-scolioza-sa-Nicio-incalcare

21 ianuarie 2024

Buna seara, multumesc de raspuns dar cand va trebui sa merg din nou la comisia medico militara nu va fi prea tarziu sa anunt medicii, cu problema de sanatate pe care o am?

22 ianuarie 2024