Problema imobiliara

24 octombrie 2018 21

Aici la noi in intovarasire un cetatean a cumparat doua loturi vizavi, loturile sunt despartite de drumul pe care circulau oameni si automobile. Stapanul acestor loturi cu ajutorul administratiei si a primariei a reusit nu stiu prin ce metode sa schimbe planul cadastral in cateva zile si deja acolo nu mai este drum, ci o parte din lotul acelui cetatean care a cumparat aceste loturi. Drumul public a fost ingradit deja, nu mai avem acces, drumul fiind mutat mai la deal, pe o portiune a lotului donat de cetateanul in cauza. Ce se poate de intreprins pentru a rezolva aceasta faradelege?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Toată problema se stopează în administrația publică locală. Astfel, daca se dorește, urmează a fi contestate deciziile administrației publice locale privind formarea noului bun.
Drept prima pas, ar fi depunerea unei sesizări la Oficiul Teritorial al Cancelariei de Stat care este în drept să verifice legalitatea deciziei luate, totodată de... mai detaliat înaintat o cerere prealabilă cu solicitarea de revocare a deciziei.
Toate acțiunile în cauză sunt precedate de termene obligatorii de respecta, contrar acțiunea va fi considerată tardivă.

24 octombrie 2018