Problema in familie

10 mai 2017 23

Mama mea bea si nu lucrează de mai multi ani si eu încerc să îi interzic, dar fără folos... Ea mi-a făcut documentele pe casă, iar acum cind îi interzic ceva sau nu-i dau voie sa comunice cu alti bețivi - ea ma amenință că o să mă dea în judecată si o sa ma dea afara din casa pe timp ce eu am familie tânără si sotia trebuie sa nască. Iar toate problemele sunt din cauza ca ea bea.....cind e trează e ok.....dacă documentele sunt pe mine. Pot sa rămân fără casă ca eu tot ce am avut bani în casă i-am investit?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

daca esti inregistrat ca proprietar in Registrul bunurilor imobile, atunci nu exista riscul de a ramine fara casa.

11 mai 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Nicolae,

O dată ce în documente Dvs. figurați ca proprietar al casei, nimeni nu vă poate alunga sau evacua forțat.
Veți putea rămâne fără casă, numai în cazul în care mama Dvs., va donat sau vândut casa sub condiție, iar Dvs. nu a-ți îndeplinit acea condiție. Chiar și în acest... mai detaliat caz, Dvs. veți putea pretinde înapoierea sumei de bani pe care a-ți investit-o în casă.

11 mai 2017