Problema preluarii conducerei unei Asociatii obstesti

2 august 2018 31

Presedintele unei Asociatii obstesti e foarte bolnav. Este necesara continuarea activitatii. Daca se face o procura generala din partea presedintelui personal, fara notar, pentru o persoana care nu este fondator, sa reprezinte A.O., este suficient? Presedintele este unicul fondator.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Procura din partea asociației pe numele unui terț este perfect valabilă, urmează afi studiat și statutul în acest sens.
Starea de sănătate dacă dă complicații sau ferește (deces), toată activitatea va fi stopată pînă nu va fi identificat succesorul/nou administrator ales conform statutului.

3 august 2018