Problema: primirea banilor de la agentul imobiliar in urma vanzarii apartamentului

30 august 2017 58

Apartamentul din posesia mamei (privatizat, cu actele in regula) a fost vandut printr-un agent imobiliar. De mai bine de 1,6 ani nu a fost restituita suma integrala in urma vanzarii apartamenului (mai raman 70%). Agentul imobiliar se eschiveaza de la apeluri si spune a nu are banii la dispozitie pentru ca i-ar fi investit.
Am la indemana:
- contractul de cumparare-vanzare
- procura facuta pe agentul imobiliar
Agentul imobiliar e cunoscut pentru escrocrii in randul agentiilor imobiliare (informatie care am aflat-o indata ce mi-a fost clar ca agentul nu are intentia de a transmite suma integral).
La sigur agentul este in procese de judecata in situatii similare.
Detine restaurant si proprietati private (imobile).

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Acționați și d-voastră agentul imobiliar în justiție și atât.
Dar în circumstanțele indiciate de d-voastră, mai bine ar fi să depuneți o plângere la inspectoratul de poliție.

Succese!

31 august 2017