Problemă privind moștenirea bunurilor imobiliare și a terenurilor agricole

4 iulie 2017 213

Buna seara! Vă rog să mă consultați într-o problemă privind bunurile imobiliare și terenurile agricole. Care procedură este mai sigură și mai puțin costisitoare: testamentul, dăruirea sau un contract de întreținere? Sau există și altă soluție cu risc minor?

Comentariile juriștilor 7

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Risc minor ...eu personal consider ca testamentul autentificat notarial este cel mai sigur , daruirea si intretinerea pe viata din experienta mea sunt mai usor de declarat drept nule prin instanta de judecata ,lipsa consimtamintului si obligatiilor care rezulta prin rezolutiunea contr donatie , si lipsa intretinerii corespunzatoare , care... mai detaliat este o notiune destul de variabila la contractul de intretinere ! O modalitate alternativa este contractul de vinzare-cumparare care fictiv dar produce efectele juridice asiguratorii!
Succes

4 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Susțin cele spuse de colegul meu și anume testamentul este mult mai sigur, deoarece pentru acesta nu sunt prevăzute multe cauze care l-ar declara nul sau ar duce la desfacerea lui pe când donația sau întreținerea prevede expres mai multe cauze.
La fel întocmirea unui contract de vânzare cumpărare fictiv ar... mai detaliat fi o procedură mai simplistă și sigură .

5 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cod Civil:
Articolul 221. Nulitatea actului juridic fictiv sau simulat
(1) Actul juridic încheiat fără intenţia de a produce efecte juridice (actul juridic fictiv) este nul.
(2) Actul juridic încheiat cu intenţia de a ascunde un alt act juridic (actul juridic simulat) este nul.... mai detaliat Referitor la actul juridic avut în vedere de părţi se aplică regulile respective.
(3) În cazul trecerii bunului dobîndit în baza unui act juridic fictiv la un terţ de bună-credinţă, se consideră că trecerea a avut loc în baza unui temei juridic valabil.

5 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Silvia, de fapt, oricare dintre solutiile enumerate de Dvs, sau alt tip de contracte - sunt remedii juridice sigure atita timp cit : se respecta conditiile de forma indicate de lege, se intrunesc conditiile de valabilitate ale actului juridic prevazute de lege (consimtamint, obiect , cauza...), partile sunt de buna-credinta... mai detaliat si incheie actul cu intentii concrete de a produce efecte juridice.
Testamentul este un act juridic pentru cauza de moarte. Respectiv, el va produce efecte doar dupa decesul celui care lasa mostenirea.
Donatia este un act de gratitudine, efectuat in timpul vietii donatorului, si are conditii exprese de constituire.
Contractul de intretinere va obliga sa intretineti persoana, iar proprietatea va trece la Dvs doar dupa decesul persoanei intretinute.
Asadar, solutiile enumerate sunt foarte diferite din punct de vedere juridic. Tocmai de aceea, legea prevede mai multe tipuri de contracte care pot fi incheiate de parti, precum si libertatea acestora de a incheia acte juridice care nu sunt numite in Codul Civil (http://lex.justice.md/md/325085/)
Pentru a va putea consilia cu privire la solutia mai putin costisitoare, si cel mai important - cu privire la solutia cea mai corecta din punct de vedere juridic, sunt necesare mai multe detalii , care le puteti transmite printr-un mesaj pe e-mail.
O solutie mai putin costisitoare nu inseamna neaparat o solutie juridic corecta.
Succes!

5 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Silviu, în practică cînd vei avea de dobîndit o casa de la tatăl tău pe care doreşte din careva motive să îţi o daie şi fiind nevoie incheierea unui contract se V-C deaorece necesită mai puține cheltuieli şi are careva facilităţi la incheierea lui (pentru asta convingete la un... mai detaliat notar in corelaţie cu donaţia etc), tu vei achita tatãlui suma de bani? De asta îl şi numim simulat, părţile nu comit aici careva acte ilicite și sunt de bună -credinţa, fără să dau explicaţie de a incheia contract de vînzare - cumpărare prin care va fi transmis dreptul de proprietate, doar că tu nu îi vei da banii pe casa pentru ca tatăl tau nu are nevoie de ei şi nu-i cere.

1. Cine va cere nulitatea actului juridic, cînd părţile au dorit incheierea lui şi sunt de acord cu tot.
2. Cum demonstrează cineva ca eu nu am dat bani sau tatăl nu i-a luat dacă ambii spunem că banii au fost transmişi .

În final, fă cunoștință cu comentariul Codului Civil cu privire la art. 221 să vezi ce are defapt el în vedere :)

5 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ma refeream la faptul ca actele juridice fictive si actele simulate sunt nule. Este vorba de nulitate absoluta. Nulitate care poate fi invocata de orice persoana interesata, nu doar de partile actului ca in cazul nulitatii relative.
De aceea, trebuie sa fie luat in consideratie acest aspect legal, sau mai bine... mai detaliat zis sa nu fie cel putin indemnat in mod public. Exista multe alte remedii juridice.

5 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nulitatea absolută din 221 relevă, Actul juridic încheiat fără intenţia de a produce efecte juridice (actul juridic fictiv) este lovit de nulitate absolută, deoarece în cazul acestui act lipseşte unul din elementele definitorii ale actului juridic consfinţit în art. 195 – intenţia de a da naştere, modifica, sau stinge... mai detaliat drepturi şi obligaţii civile. Manifestarea de voinţă în cazul actului juridic fictiv este falsă şi are ca scop inducerea în eroare a altor persoane, creînd aparenţa existenţei actului juridic în realitate. De exemplu, pentru a evita aplicarea măsurilor de executare silită asupra bunurilor sale, persoana încheie un contract de donaţie cu o rudă de a sa, fără intenţia de a transmite proprietatea, ci doar în scopul creării aparenţei săvîrşirii actului în cauză.

5 iulie 2017