Проблема с соседями

22 iulie 2017 35

Здравствуйте, уже второй раз за месяц сосед сверху затопил мою квартиру. Оплачивать ущерб не хочет. Что делать?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna seara! Daca nu doreste benevol sa va achite, atunci unica solutie este sa depuneti o cerere de chemare in judecata. Va trebui sa demonstrati ce cheltuieli ati avut - bonuri de plata, facturi fiscale, etc.
Totodata, trebuie sa demonstrati ca prejudiciul material a fost cauzat anume de vecinul de sus,... mai detaliat si anume ca urmare a inundari. Pentru aceasta, poate fi necesara declaratia martorilor , membri ai familiei, sau alti locatari, care locuiau acolo pna la inundare si pot demonstra ca acele prejudicii au aparut anume ca urmare a inundatiei. Nu in ultiml rind, poate fi necesara o expertiza care sa dovedeasca faptul ca prejudiciile sunt cauzate de scurgeri de apa de la etajul superior.

25 iulie 2017