Probleme cu acte la starea civilă

25 septembrie 2018 100

Buna ziua. Am nevoie sa scot duplicat la certificatul de naștere. Am fost la starea civilă din Orhei, deoarece sunt originara din Orhei și acolo mi s-a spus că certificatul meu nu a fost înregistrat și trebuie sa merg la Chișinău ca să-mi dea aceștia confirmare ca nici la arhiva nu-i, ca să-mi poată restabili certificatul. Am venit la starea civilă care se afla pe Str. Mihai Viteazu 11/1 și mi s-a spus ca de la Orhei nu a fost interpelare si fără ea nu pot să-mi elibereze. M-am dus iarăși la Orhei si acolo mi s-a explicat că aceasta procedură va dura o săptămâna sau mai mult (eu am nevoie urgent și eram gata sa achit taxă de urgentare). Eu am venit din nou la Chisinau, de data aceasta mi s-a spus că nu am nevoie de forma 28, deoarece sunt născuta dupa anul 1968 (eu sunt din 1979). M-am dus iarăși la Orhei si mi s-a spus ca totuși e nevoie de forma 28 si m-au trimis iarăși la Chisinau. Toată problema durează deja de 5 zile, dar mie îmi trebuie urgent. Ajutați-mă, va rog: cum sa rezolv aceasta problemă si la cine sa apelez? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Forma 28 o puteti solcita rapid la policlinica in care sunteti inregistrata, astfel pregatiti tot apchetuld e docuemtne care vi-l solicita ca sa nu aveti iarasi intrebari si incomoditati de genul dat. Astfel, urmeaza O.S .C Orhei sa faca interpelarea catre OSC Chisinau, iar acestia sa ofere raspuns precum ca... mai detaliat in arhiva nu exista inregistrat certificatul dvs de nastere ca ulterior la Orhei sa poata deja sa va faca duplicatul.

28 septembrie 2018