Probleme cu creditele, am primit scrisori din partea bancii

15 iunie 2019 116

Va rog sa ma ajutati: am cateva datorii neachitate de vreo 2 luni de zile. Acum am primit scrisori de la banca, au scris ca inainte sa fie transmisa istoria mea creditara la Biroul de Credite incepand din 01.07.2019, trebuie sa achit de urgenta aproape 3.000 de lei, dar eu nu dispun de asa suma, sau voi fi dat la judecata. Am mai primit scrisoare de la X-credit, nu am achitat datoria din decembrie. Am o intrebare: eu voi fi inchis la puscarie? Dar daca trebuie sa am un avocat la judecata? Eu nu am asa sume de bani sa platesc. Ieri am fost la sectia pasapoarte sa-mi fac buletin nou, ca cel vechi e expirat. Trebuie sa astept 2 saptamani ca sa primesc buletinul meu nou, ca sa pot sa ma angajez. Spuneti-mi, va rog, sunt disperat, nu stiu ce sa fac.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Nu e neaparat pușcarie, de fapt se va începe cu o cerere în judecată, cu emiterea unui document executoriu.
Vor fi blocare conturile și aplicate sechestre pe bunurile ce vă aparțin.
Posibil aplicarea de amenzi co travenționale.
Aceste proceduri vor dura cel puțin jumate de an.
Vă îndemn să discutați cu creditorii, poate... mai detaliat întocmiți un acord de reeșalonare și identificați o formă de plată pe o nouă perioadă.

16 iunie 2019