Probleme cu creditele la un loc de munca oficial

25 februarie 2020 215

Buna ziua, dragi juristi. Eu am multe credite neplatite de 1 an si ceva de zile, la care acum trebuie sa achit datoriile de aproape 200.000 lei. Judecata nu am avut, pentru ca nu m-a chemat nimeni. Nu am lucrat deloc 1 an si ceva de zile. Am gasit de lucru, oficial de maine ma angajez. La primul meu salariu pe card, creditorii\colectorii o sa-mi extrage tot salariul? Imi este teama sa raman fara banii, sunt disperat. Mentionez ca imediat cum ma angajez oficial, caut gazda in Chisinau ca sa am unde sta, ca sa lucrez. Va multumesc frumos de raspuns si ajutor!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Lilian,

Cu privire la etapa judiciară, posibil a fost expediată citația la domiciliu Dvs, și nu ați recepționat-o. În așa caz se dispune citarea publică și cauza se examinează în lipsa Dvs.

În cazul în care este deja un titlu executoriu și este începută etapa executorie, atunci la sigur executorul... mai detaliat judecătoresc a aplicat sechestru pe conturile Dvs bancare existente și viitoare.

Nu ați recepționat la domiciliu nici-o încheiere a executorului judecătoresc?

25 februarie 2020