Probleme cu vecini neadecvați

3 august 2018 158

Bună ziua. Am o întrebare, situația e mai complexă, sunt mai multe detalii, de aceea vreau să le enumer pe toate. În primul rând, eu cu prietenul meu trăim la chirie, deja al treilea an, avem contract, totul e în regulă în acest sens. În primul an, cât eram tineri și neliniștiți și nefiind la curent la cât de subțiri sunt, păreții că se aude tot ce se întâmplă la vecini, ne distram uneori cu prietenii și am primit vreo 3 amenzi într-o perioadă pentru gălăgie, suntem vinovați în acest sens. După care, am stabilit niște relații neutre și poate chiar amabile cu acești vecini, de jos, care chemau de fiecare data poliția. După care, apare altă problemă, îi inundam, întrucât stăpânul așa și nu încerca să rezolve această problemă (care era înainte ca să ne mutăm), asta a durat mai mult timp, nefiind reparat, faceam duș în așa fel încât să nu-i inundăm iarăși, până revine stăpânul de peste hotare și rezolvă problema. Acum o lună prietenul meu a plecat peste hotare, sunt singură, aceștia înțelegând asta, au început să facă scandaluri cu amenințări de genul dărâmă ușa și nu știu ce ne face, având ca motiv faptul că: aud cum scaunele se târâie de podea, merg prea gălăgios prin casă, săptămâna asta de 4 ori au venit și urlau la mine cu amenințări de genul, eu deja nici ușa nu deschid, mă simt foarte stresată și tresar la orice sunet de frică că iarăși o să bată în baterie, podea, ușă. Pentru faptul că ei îmi tulbură astfel liniștea și siguranța ei pot fi cumva trași la răspundere? Sunt oameni neadecvați, nu bătrâni, dar în vârstă, cu care discuții constructive nu poți avea, ei vor scandaluri, la prietenul meu nu ridicau vocea, la mine evident da, căci înțeleg că nimic nu le pot face. Vă rog foarte mult să mă ajutați, vreau foarte mult să nu tresar la orice sunet care îl fac, pentru că evident și eu aud certurile lor, televizorul, dar ca om normal, înțeleg că e o chestie normală!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Cristina,

Când încearcă vecinii asupra ta să facă iarăși niște amenințări sau să îți tulbure posesia locuinței/liniștea, imediat anunță organul de poliție iar aceștia dacă vor găsi vinoveți veicnii îi vor sancționa.

Totodată, începând cu ora 8.00 și finisând cu ora 22.00, aceștia cu atât mai mult nu pot să vă... mai detaliat facă nici un fel de observație or art. 378 din Cod Civil stipulează:
Articolul 378. Influenţa vecină admisibilă
(1) Proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă nu împiedică proprietarul în folosirea bunului sau dacă încalcă nesemnificativ dreptul acestuia.

4 august 2018