Probleme cu vecinii

4 octombrie 2019 164

Vecinul mi-a taiat fara stire teava de la canalizare din baie si din aceasta cauza aceasta nu pot sa fac baie. Atunci cand folosesc baia, toata apa ii curge in cap. Vecinul pretinde ca o sa ma dea in judecata pentru ii curge apa in cap, dar el este cel ce a facut toata prostia. Unde ma pot adresa ca sa rezolv aceasta situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Vecinul la sigur nu era în drept să vă taie țeava care trece pe la el fără a coordona aceasta cu instituțiile autorizate.
Mai mult ca atât, dânsul a săvârșit o contravenție în asemenea mod.
urmează să vă adresați la Poliție care, va constata fapta și după caz, va remite sesizarea și... mai detaliat materialele autorității competente să atragă persoana la răspundere.
Vecinul de jos într-adevăr are dreptul să solicite repararea prejudiciului ce i l-ați cauzat dacă dvs nu aveți grijă să mențineți în starea corespunzătoare instalațiile de acest gen, iar aceasta a determinat cauzarea prejudiciului acestuia.
La fel, trebuie să se ia în considerație la balanța cui se află această țeavă de scurgere a apei menajere.

5 octombrie 2019