Probleme cu vecinii in ograda comuna :(

16 aprilie 2017 68

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Mamica (invalid de gr II) locuieste alaturi de asa zisi vecini care o terorizeaza fizic, material si psihologic continuu. Am adresat o cerere la politie in urma ultimului incident. Dar vecinii au ,,legaturi" si pina la urma au convins-o sa retraga cererea ca sa se rezolve problema pasnic, dar nimic nu s-a schimbat. Si au zis ca urmatoarea cerere la politie va fi amendata! Neintelegerile apar in urma faptului ca locuinta este un edificiu comun impartit in jumatate, si acum, pentru ca vecinii sa treaca la gradina lor trec pe dinaintea usii noastre, dar ca noi sa trecem la fantana, nu avem voie, ei nu ne permit sa trecem prin fata usii lor, au facut gard si au pus lacata, trebuie sa inconjuram, dar ei nu vor sa inconjoare. Am chemat si o comisie de la primarie, dar si acolo ei au prieteni, si ei zic ca pamantul din fata casei nu e privat si vecinii au dreptul sa treaca, dar cand e vorba ca noi sa trecem, se abtin. E discriminare strigatoare, de ce ei au dreptul sa treaca pe la noi, dar noi nu avem dreptul sa trecem pe la ei. Problema care ma deranjeaza e ca mamica dupa insult nu trebuie sa se streseze, pentru ca starea ei se agraveaza, are deseori dureri de cap, si e nevoita sa bea calmante, dar vecina o streseaza, vorbeste urat si e chiar periculoasa, daca sincer ne este frica, deseori ne otravea gainile si multe alte prejudicii materiale. Ne asteptam la orice, este medic si cunoaste ce trebuie de facut. Va rugam sa nu ramaneti indiferenti, ajutati-ne va rog!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Daca nu au ajutat nici politia si nici primaria, putin probabil ca instanta de judecata va da o solutie rapida si eficienta. Nu degeaba se spune: "Mai bine sa-ti fie dusman pașa decat vecinul." Odata ce mama nu pare a fi in puteri sa se opuna vecinilor, poate ar fi... mai detaliat cazul sa va ganditi cum sa o mutati cu traiul in alta parte. In plus, sa va scoateti jumatatea de casa la vanzare. Vecinii ar putea sa aiba un drept prioritar de a cumpara, dar asta nu inseamna ca voi nu puteti cere acel pret pe care il doriti. Pana cand nu vindeti casa, poate aveti rude sau prieteni care nu ar fi impotriva sa locuiasa un timp in casa mamei, sa aiba grija de gospodarie si de ordine.

18 aprilie 2017