Probleme familiare

19 noiembrie 2017 52

Buna ziua. Am o problema pe care nu știu cum să o rezolv. Ceva timp în urmă am avut grijă de copiii surorii mele, ea fiind plecată peste hotare. În schimb, ea mi-a promis că cameră din cămin în care locuiam o să mi-o scrie pe mine la întoarcere. Cînd a revenit ea a fost gata să scrie cameră ca proprietatea mea, dar din cauza ca eram în divorț, soțul a refuzat să îmi dea documentele și la acel moment am fost de acord ca să o înregistreze pe sora mai mică, pînă îmi clarific viața. (Menționez că atunci am fost nevoită ca să îmi las copilul la orfelinat pentru a îngriji copiii surorii). Acum am ajuns într-o situație în care nu am unde să locuiesc. Cerîndu-i să locuiesc în acea cameră, a refuzat total reproșindu-mi să uit de cameră. În acea cameră ea i-a permis unui nepot de-al nostru să locuiască. Spuneți-mi, vă rog, am ceva drepturi asupra acestui imobil și cum sa fac sa fie proprietatea mea, fiindcă consider că am meritat și față de toate sacrificiile care le-am facut. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maria,

Din păcate realitate este dură iar dvs juridic nu puteți pretinde și nici avea nici un drept asupra acelui imobil atâta timp cât toată situația s-a creat pe baza promisiunilor fără întocmirea unor acte juridice.

19 noiembrie 2017
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Salut Magdalena. Pentru a produce efecte, contractul care conţine promisiunea de a transmite în viitor un bun trebuie încheiat în formă autentică. Nerespectarea formei nu afectează valabilitatea donaţiei dacă promisiunea este îndeplinită, cu excepţia contractelor care au ca obiect bunuri pentru a căror înstrăinare se cere formă autentică.
... mai detaliat Asta sunt prevederile legale care sunt valabile in cazul Dvs. Adica, daca la momentul cand sora a facut promisiunea se mergea la notar si se documenta promisiunea, sora era nevoita sa va transmita imobilul.

20 noiembrie 2017