Procedura cumparare casa

22 ianuarie 2017 63

Adica ce acte trebuie de facut, unde trebuie sa mergem sa fie tot in regula cu actele si dreptul de proprietate.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Contractul de vânzare-cumpărare a casei trebuie să fie autentificat notarial, deci oricum veţi ajunge la un notar public la o anumită fază. Deci, cea mai scurtă cale este să consultaţi un notar public pe care îl cunoaşteţi, care vă va spune toată procedura şi lista de acte.

Sunt şi cazuri... mai detaliat mai complicate, când există probleme cu titlul de proprietate al vânzătorului, în care caz un avocat vă poate consulta privind posibilele riscuri.

22 ianuarie 2017