Procedura de divorț

2 aprilie 2022 321

Buna ziua! Ma interesează care este procedura de divorț in cazul in care ambii soti sunt de acord, dar au copii minori. Cum rămâne cu partajarea averii, pensia alimentara pentru copii? Daca soții ajung la o înțelegere, oricum trebuie sa mearga la notar?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Natalia!

Desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului cipiilor minori în procedura notarială este opțiunea cea mai optimă, deoarece părțile au posibilitatea de a-și soluționa toate divergențele într-un termen restrâns.

Pentru a desface căsătoria la notar soții urmează sa depună o declarație comună privind desfacerea căsătoriei și se prezintă la notar la... mai detaliat 30 zile pentru ca notarul să emită încheierea de desfacere a căsătoriei.

Totodată, in ziua emiterii încheierii de desfacere a căsătoriei soții vor încheia un acord privind stabilirea domiciliului copiilor.
Tot in acest avorda părțile pot sa prevadă și clauze ce se refera la plata pensiei de întreții ere pentru copil.

Cat privește partajul proprietății, este necesar sa prezentați actele care confirma dreptul de proprietate asupra tuturor bunurilor precum și lista a estor bunuri, inclusiv extrase și certificate provin valoarea bunurilor mobile, care se eliberează de către ASP.

Dacă părțile nu pot găsi un numitor comun privind desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului cipiilor și încasarea pensiei de întreținere pentru copii, atunci unul dintre soți va fi nevoit să-l acționeze pe celalalt în instanța de judecată, iar procesul va dura cel puțin 4-5 luni.

Procesele juridiciare privind partajul proprietății pot dura și ani.

În cazul în care soții au găsit un numitor comun referitor la toate aspectele este recomandat să vă adresați la un notar.

Succes.

2 aprilie 2022