Procedura de inregistrare a casatoriei in Republica Moldova

7 octombrie 2019 24

Buna. Viitorul meu sot are inregistrata o casatorie in Ucraina, dar se afla in proces de divort. Putem depune la moment, intre timp, cerere privind inregistrarea casatoriei in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

De depus le puteți depune, însă, problema constă în faptul ca acesta încă nu e divorțat oficial și cererea de înregistrare a căsătoriei nu va fi satisfăcută. Or, la depunerea unei asemenea cereri i se va solicita un aviz privind starea civilă a viitorului soț care, este eliberat de autoritățile... mai detaliat competente din Ucraina, unde încă nu e oficial divorțat.

7 octombrie 2019