Procedura de stabilire a paternității

22 mai 2024 3

Bună! Părinții prietenei mele (22 de ani) nu au fost căsătoriți niciodată. Când s-a născut, în certificatul de naștere a acesteia a fost indicată doar mama. Prietena în cauză dorește acum să depună dosarul pentru cetățenie română, însă nu poate din cauză că bunicii a căror existență are nevoie să o dovedească sunt din partea tatălui. Prin urmare, ea are nevoie ca tatăl ei să o recunoască că fiind fiica lui legitimă. Problema este că el nu neapărat dorește să o recunoască. Ce poate face prietena mea ca să perfecteze actele de care are nevoie?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În asemenea situații urmează să se adreseze în judecată.
Codul familiei prevede;
Articolul 48. Stabilirea paternităţii în instanţa

judecătorească

Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în... mai detaliat lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.

22 mai 2024
  • Jurisconsult

Buna d-na Raisa, în primul rând lasă prietena DVS să se adreseze la ambasada României și să ciară o explicație, de ce ?

23 mai 2024
Ion Bucur
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,
Dna. Raisa o metoda ar fi sa adune actele de pe linia mamei!!!

23 mai 2024