Procedura de succesiune nu poate incepe pentru ca un mostenitor se afla in afara tarii

6 martie 2021 31

Buna ziua. Tatal meu a decedat acum trei ani. Suntem trei frati si mama este in viata. Succesiunea nici nu a fost inceputa pentru ca un frate de-al meu nu a venit in tara. Si acum suntem in aceeasi situatie - fratele nu vine si nu manifesta vreun interes pentru aceasta chestiune. Ce putem face noi in acest caz ca sa putem intra in drepturi si fiecare sa-si vada de viata lui? Notarul ne-a spus ca fara el sau o procura din partea lui nu se poate face nimic. Chiar nu stim ce sa mai facem. Avem nevoie de o solutie urgent. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Concretizați pentru început pe ce data a decedat persoana, in dependență de aceste date pot fi oferite unele sugestii sau posibil va fi necesar de conformat celor enunțate de notar.
Actual, multe chestii depind de acțiuni accesorii, iar în caz cînd nu e posibil de clarificat, se rezolvă prin instanța... mai detaliat de judecată.

7 martie 2021